Za nami kolejny krok na drodze do budowy II części ECFC
Ruszyła procedura wyboru wykonawcy drugiego etapu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Podobnie jak w przypadku powstającego już na jordankach budynku Studia Filmowego postępowanie prowadzone będzie w formule dialogu konkurencyjnego.
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE 30 sierpnia 2024 roku przekazało do Dziennika Unii Europejskiej (TED) dokumenty pozwalające na rozpoczęcie dialogu konkurencyjnego, w którym wybrany zostanie wykonawca. Dziś ogłoszenie o postępowaniu zostało oficjalnie opublikowane. Do 30 września 2024 (do godziny 11:00) firmy zainteresowane realizacją II etapu budowy ECFC mają czas na złożenie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Kolejne etapy procedury zapewnić mają wybór wykonawcy proponującego optymalne rozwiązania dla zaawansowanego technicznie projektu. Firmy które przejdą pierwszy etap procedury zapoznają się z dokumentacją architektoniczną i będą miały szansę zgłosić do niej swoje uwagi, zadawać pytania oraz ew. zgłaszać propozycje zmian. Dialog konkurencyjny finalnie zakończy się złożeniem ofert przez zainteresowanie firmy.
W II etapie inwestycji realizowana będzie pozostała część siedziby ECFC. Obiekt liczył będzie dziewięć kondygnacji (5 pięter naziemnych, dwa półpiętra, 2 piętra podziemne), jego długość w części wschodniej to 127 metrów a zachodniej 172 metry , szerokość w części północnej 94 metry a w części południowej 172 m. Wysokość budynku zgodnie z projektem jest zmienna i zawiera się w przedziale od 6 do 30 metrów. Łączna kubatura obiektu to 419 000 m3,, powierzchnia netto to 67 000 m2 , a powierzchnia użytkowa 43 600 m2. W obiekcie znajdzie się 326 miejsc parkingowych oraz dodatkowo miejsca dla rowerów, motocykli i wozów transmisyjnych. Powierzchnia biologicznie czynna to 3300 m2.
W skład drugiej części siedziby ECFC wchodzić będą: Centrum festiwalowe (Sala główna), Centrum edukacji, Przestrzeń wystawienniczo-targowa, Dom kina i garaże podziemne. Poszczególne części obiektu posiadać będą odrębne wejście ze strefą recepcyjną, ale dzięki zastosowaniu połączeń pomiędzy przestrzeniami holi wejściowych stworzy się wspólny ciąg komunikacyjny dla całego obiektu. Pozwoli to na elastyczność w wykorzystaniu obiektu, zarówno dla wydarzeń, które odbywać się będą w całości obiektu jak i na niezależne funkcjonowanie poszczególnych części podczas dedykowanych wydarzeń.
Centralną częścią obiektu będzie przestronna Sala główna, która pomieści około 1500 osób. Będzie to pierwsza w Polsce sala projekcyjna umożliwiająca w pełni profesjonalną organizację premier filmowych z ekranem kinowym o wymiarach około 28 x 10 m i nagłośnieniem składającym się setek głośników. W tej części budynku znajdzie się także przestronne foyer, recepcje, kasy, szatnie oraz wszystkie inne elementy niezbędne do tego, by goście ECFC poczuli się jak najbardziej komfortowo w trakcie wydarzeń organizowanych w obiekcie.
W centrum organizowane będą również koncerty, spektakle teatralne i musicale. Ułatwi to znajdująca się w obiekcie obrotowa scena i orkiestron (miejsce dla orkiestry przed sceną). Sala główna będzie także miejscem organizacji dużych kongresów, konferencji, prelekcji i prezentacji. W kompleksie ECFC znajdzie się również Centrum Edukacji dedykowane wszystkim chcącym zdobyć lub pogłębić wiedzę pozwalającą na rozpoczęcie kariery zawodowej w branży kreatywnej. Będzie to także miejsce organizacji warsztatów dla osób, które już posiadając wiedzę, będą chciały rozwinąć swoje umiejętności pod opieką mistrzów profesji filmowych. Osobnymi elementami siedziby instytucji realizowanymi w II etapie inwestycji będą także nowoczesna, efektowna, funkcjonalna i dająca wiele możliwości aranżacyjnych przestrzeń wystawienniczo-targowa dedykowana wydarzeniom wystawienniczym, a także Dom Kina składający się z trzech mniejszych sal kinowych oraz przestrzeni dedykowanej wystawom sztuki wizualnej. Centrum Festiwalowe połączone będzie z budynkiem Studia Filmowego.