Wybitni filmowcy o ECFCamerimage
W Toruniu gościli twórcy filmu "Filip", jednej z najważniejszych i najbardziej spektakularnych produkcji tego roku. Wypowiedzieli się m.in. na temat realizowanej budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.
W Kinie Camerimage pojawili się: odtwórca roli tytułowej Eryk Kulm, wybitny polski producent i reżyser Michał Kwieciński i jeden z najzdolniejszych polskich operatorów filmowych Michał Sobociński.
W trakcie swojej wizyty skomentowali idee powstania w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Dużo do powiedzenia miał m.in. Michał Kwieciński, który zanim wyreżyserował film "Filip" zasłynął przede wszystkim jako doskonały producent filmowy, w którego dorobku znalazły się m.in. filmy Andrzeja Wajdy (Katyń, Zemsta, Tatarak, Powidoki) ale też głośny film Jana Komasy "Miasto 44".
"- To bardzo ciekawa inicjatywa… wybitnie ciekawa. Ma bardzo duże szanse powodzenia. Myślę, że to jest bardzo dobre miejsce dla takiej inicjatywy, która jest inicjatywą europejską a trafia na miasto nie największe, ale z ambicjami. Toruń jest bardzo inspirujący dla filmowców"
- stwierdził Michał Kwieciński.
Zdaniem przedstawicieli Camerimage, opinia wybitnego polskiego twórcy filmowego jest szczególnie ważna w kontekście budowy w Toruniu w ramach ECFC studia filmowego. Jego sercem będzie hala nagraniowa w której znajdzie się ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający produkcję filmów w technologii tzw. mieszanej rzeczywistości, która pozwoli nawet na niewielkiej przestrzeni realizować epickie zdjęcia filmowe.
"Takie Centrum to ważna rzecz dla nas, dla Polaków, będziemy w stanie ściągnąć tutaj więcej międzynarodowych produkcji i wyszkolić więcej ludzi. To dobre nie tylko dla branży filmowej ale ogólnie dla polskiej kultury"
- powiedział z kolei Michał Sobociński, laureat gdyńskich Złotych Lwów za zdjęcia do filmu, a wcześniej Złotej Żaby w konkursie polskim Festiwalu Camerimage za zdjęcia do filmu "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej".
Mówiąc o szkoleniu miał na myśli Centrum Edukacji, które ma powstać w ramach ECFC i które kształcić ma młodych torunian kompetencji i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w branży filmowej i przemysłach kreatywnych, w których brakuje aktualnie profesjonalnych kadr a rynek pracy jest wyjątkowo chłonny.
Budowa studia filmowego- pierwszej realizowanej części ECFC ma rozpocząć się tegorocznej jesieni, a zakończyć w przyszłym roku. W minionym tygodniu doszło natomiast do podpisania umowy sponsorskiej między Fundacją Tumult a Energa Grupa Orlen dzięki czemu najważniejsze wydarzenie współorganizowane przez ECFC i Fundację Tumult co najmniej przez kolejne trzy lata organizowane będzie pod szyldem EnergaCAMERIMAGE.
Tekst za portalem www.ddtorun.pl