Projekt określa kierunek rozwoju i wizję całego kwartału obiektów publicznych, którego serce z nowym obiektem ECFC ma szanse stać się reprezentacyjną przestrzenią festiwalową godną najznakomitszych postaci kina, ale także atrakcyjnym miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców Torunia. Układ urbanistyczny kwartału formowanego między ulicami Czerwona Droga, al. Solidarności, Wały Generała Władysława Sikorskiego, al. Jana Pawła II przez obiekty użyteczności publicznej zostanie zintegrowany zielenią poszerzając parkowe planty okalające Stare Miasto. Strategia uzupełnienia kwartału wolnostojącymi bryłami - kamieniami w parku będzie stanowić twórczą kontynuację i rozwiniecie istniejącej struktury tej części miasta, a kontakt z zielenią i otwarcia widokowe zdecydują o walorach miejsca. Główne strefy wejściowe obiektów poszczególnych stref funkcjonalnych zostały zorientowane w kierunku reprezentacyjnego placu z figurą „złotej żaby”.

 

Zielone tło drzew z abstrakcyjnymi formami budynków ECFC stworzą niezapomniane scenerie, nawiązujące do surrealistycznych przedstawień Davida Lyncha. Swobodne rozmieszczenie budynków oraz wielokierunkowe połączenia między istniejącymi, a projektowanymi obiektami będą zachęcać do spacerów sprawiając, że dostępna przestrzeń publiczna stanie się scenografią dla wyjątkowych wydarzeń z życia kina. Równocześnie dzięki swojej otwartości będzie tętnić codziennym życiem. Zróżnicowane wysokości obiektów nie przesłonią ekspozycji sylwety Starego Miasta, a ich punktowe przeszklone przewyższenia w strefach ogólnodostępnych foyer staną się miejscami, z których będzie można podziwiać historyczną starówkę. Foyer funkcji składających się na program ECFC zostaną połączone w poziomie parteru tworząc publiczną alejkę – „Camerway”. Otwarcia w stropie Piano Nobile doświetlą i stworzą połączenia między przestrzeniami publicznymi foyer poszczególnych funkcji. 

 

Architekturę budynków zaproponowano jako swobodną interpretację form naśladujących kształty ciosanych kamieni, które luźno rozrzucono w parku. Każdy z kamieni ma nieco odmienny kształt przez co różnorodne funkcje ECFC będą mieć własną i niepowtarzalną identyfikację w ramach założenia. Mocna, charakterystyczna i wyrazista forma proponowanych obiektów trwale zdeterminuje oddziaływanie w przestrzeni na odbiorcę wewnątrz i na zewnątrz. Odrębność formalna funkcji umożliwi także ewentualne etapowanie inwestycji bez znaczącej zmiany wyrazu zaproponowanej architektury. Propozycja rozwiązania elewacji pozwala na elastyczne rozwiązanie funkcji, której przekształcenia w czasie nie wpłyną na wyraz i charakter zaproponowanego języka architektury. Ekspresyjna architektura będzie we właściwy sposób budować rangę miejsca jako światowego centrum kinematografii.

 

 

Powiedzieli o ECFC

 

Projektując ten budynek przyświecały nam trzy najważniejsze cele. Po pierwsze, aby oddawał on ducha i atmosferę festiwalu Camerimage tak, aby festiwal czuł się w nim dobrze. Bardzo istotne było dla nas również to, aby ten obiekt nie był w kontrze do miasta, aby wzbogacał miasto, ale nie stawał się czymś dominującym, niepasującym. Zależało nam także na tym, aby ten budynek był możliwie tani w utrzymaniu. To będzie możliwe dzięki temu, że jego poszczególne elementy będą mogły być wykorzystywane niezależnie
Dietmar Eberle – architekt

PRZYJĄŁEM DO WIADOMOŚCI I ZGADZAM SIĘKorzystanie ze strony internetowej inwestycja.ecfcamerimage.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.