ERBUD SA wybuduje studio filmowe ECFC

ERBUD SA wybuduje studio filmowe ECFC

[2023-10-04]

Niemal 90 mln zł netto – to wartość umowy na budowę pierwszego etapu Europejskiego Centrum Filmowego (ECFC) w Toruniu, którą dziś podpisano w budynku Fundacji Tumult. Wybrany jako wykonawca ERBUD ma 22 miesiące na realizację tego prestiżowego projektu. ECFC jest państwową instytucją kultury powołaną do życia wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundację Tumult. Jej najważniejszym zadaniem jest rozwijanie i promocja sztuki filmowej i szeroko pojętej kultury audiowizualnej.   

W obecności organizatorów instytucji – Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz Prezesa Fundacji Tumult Marka Żydowicza (obowiązki służbowe nie pozwoliły trzeciemu organizatorowi Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrowi Glińskiemu na wzięcie udziału w wydarzeniu) umowę podpisali w imieniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE Dyrektor Kazimierz Suwała a z ramienia firmy ERBUD SA Wiceprezes Jacek Leczkowski oraz Dyrektor toruńskiego oddziału firmy Wojciech Stasieczek.  

– Ten kontrakt jest dla nas wyjątkowy z wielu powodów. Jako Grupa chcemy uczestniczyć we wszelkich inicjatywach ważnych społecznie, a powstanie tak imponującej instytucji kulturalnej z pewnością do takich należy. Jest to też piękny i odważny projekt architektoniczny, który zmieni na zawsze oblicze Torunia oraz przyciągnie do miasta zainteresowanie turystów z całej Europy. To dla nas dodatkowy powód do dumy, bo mimo że jesteśmy firmą międzynarodową, to pochodzimy z Torunia, a patriotyzmy lokalny jest w nas mocno zakorzeniony – komentuje podpisanie umowy Jacek Leczkowski, wiceprezes ERBUD-u, odpowiedzialny m.in. za rozwój kubatury. 

ERBUD ma na swoim koncie budowę wielu prestiżowych instytucji kultury – m.in. siedzibę warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA, oddane w zeszłym roku do użytku Morskie Centrum Nauki w Szczecinie czy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu znajdujące na działce sąsiadującej z planowanym ECFC. Tym razem firma podjęła się budowy nowoczesnego studia filmowego w którym realizować będzie można całe filmy, począwszy od rejestracji zdjęć w unikalnej technologii „mixed reality” kończąc na skomplikowanej postprodukcji.   

Studio które realizujemy będzie wykorzystywane jednak nie tylko na potrzeby produkcji filmowych, ale będziemy się starali je także wykorzystywać do celów edukacyjnych, warsztatowych. Edukacja będzie bardzo ważnym elementem naszej działalności, dlatego już dziś zapraszam młodych ludzi do współpracy. Bądźcie z nami, bądźcie z tą jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą inwestycją w naszym mieście w nadchodzących latach. – komentował podpisanie umowy Kazimierz Suwała Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.  

Przed nami piękny czas budowania. Jak to wielokrotnie już przy innych okazjach inwestycyjnych mówiłem, dla mnie ta inwestycja już się skończyła. Skoro już rozpoczęła się budowa, skoro jest w dobrych rękach – inwestora i wykonawcy - czas myśleć o drugiej części inwestycji. – powiedział w trakcie wydarzenia Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.  

Budowa studia filmowego, którego dotyczy zawarta dziś umowa to pierwszy etap inwestycji, w drugim powstanie pozostała część siedziby ECFC a w niej Sala główna mogąca pomieścić ponad 1500 widzów, Centrum Edukacji, Przestrzeń Targowa, Dom Kina oraz parking podziemny.  

Profesor Piotr Gliński nie może być dzisiaj z nami, ale prosił abym przede wszystkim podziękował Panu Prezydentowi oraz Panu Dyrektorowi Suwale za prace i za doprowadzenie do tego momentu, który jest absolutnie przełomowy dla festiwalu EnergaCAMERIMAGE, dla Torunia i dla polskiej kultury. Wierzymy w to, że także drugi etap inwestycji będzie już za chwile finalizowany w postaci dokumentacji technicznej, zostanie zrealizowany planowo i doprowadzimy dzięki temu do uzyskania przez Toruń tytułu Europejskiej Stolicy Kultury – mówił w trakcie wydarzenia Prezes Fundacji Tumult i pomysłodawca budowy ECFC Marek Żydowicz.  

Docelowo do 2025 roku na toruńskich Jordankach ma powstać wielofunkcyjny obiekt, który wraz z Centrum Sztuki Współczesnej oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki stworzy kulturalne serce Torunia.  

 

***** 

 

Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma 33-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i inżynierii. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Do najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych spółki Grupy ERBUD należą: Galeria Młociny, Hala Koszyki, budynki biurowe Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów w Warszawie, Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpital Południowy w Warszawie, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie, Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie czy Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki. W 2021 r. ERBUD otrzymał prestiżowy certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii, a w 2022 r. znalazł się na prestiżowej liście „World’s Best Employers” amerykańskiego magazynu „Forbes”. 

 

Powiedzieli o ECFC

 

Biegać, skakać. Latatać, pływać. W tańcu ruchu wypoczywać.
Jan Brzechwa
Dyrektor Akademii Pana Kleksa

PRZYJĄŁEM DO WIADOMOŚCI I ZGADZAM SIĘKorzystanie ze strony internetowej inwestycja.ecfcamerimage.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.