Projekt siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage opracowuje austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau słynące z projektów zrównoważonych, w najszerszym tego słowa znaczeniu. W projektach biura dostrzec można nie tylko dbałości o energooszczędność realizowanych obiektów, ale także wrażliwość na aspekty społeczne, kulturowe i estetyczne. Filozofia biura zakłada tworzenie projektów budynków, które mają przetrwać próbę czasu. Szczególną uwagę pracownia poświęca kwestiom ekologicznym. Ograniczenie śladu węglowego w procesie funkcjonowania budynku i dbałość o zieleń są podstawowymi założeniami wszystkich tworzonych przez nią projektów. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych realizacji biura, jest budynek jego austriackiej siedziby „2226”, w którym mimo braku klimatyzacji i ogrzewania, temperatura utrzymuje się przez cały rok na poziomie 22-26 °C.

 

Koncepcję architektoniczną Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage firmuje swoim nazwiskiem jeden z najważniejszych współczesnych architektów prof. Dietmar Eberle. W środowisku architektów prof. Dietmar Eberle to postać doskonale znana, jest laureatem ponad 150 konkursów architektonicznych i wykładowcą na uczelniach w Europie i Ameryce Północnej. Polskę odwiedzał wielokrotnie, podejmowany m.in. w charakterze gościa w ramach cyklu „Mistrzowie Architektury” organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Podczas swoich wykładów podkreśla, że w trakcie projektowania zawsze stara się myśleć o budynku nie w perspektywie kilkudziesięciu lat, ale co najmniej stu. Toruń odwiedzał kilkukrotnie, za każdym razem będąc pod olbrzymim wrażeniem toruńskiej starówki i jej walorów architektonicznych. Siedziba biura firmowanego nazwiskiem Eberle oraz jego wieloletniego wspólnika Carlo Baumschlagera znajduje się w niewielkiej miejscowości Lustenau położonej u podnóża Alp, niedaleko Jeziora Bodeńskiego.

 

Budynek „2226”w którym mieści się centrala biura to jedna z najbardziej rozpoznawalnych realizacji austriackich projektantów. Latem budynek nie nagrzewa się dzięki odpowiedniemu sterowaniu przepływem powietrza i oryginalnie zaprojektowanej i wkomponowanej w elewacje stolarce okiennej, zimą nie traci temperatury odzyskując ciepło emitowane m.in. przez komputery, serwery i ludzi znajdujących się w budynku. Rozwiązania zastosowane w „2226” wykorzystywane są w innych projektach biura i stanowią podstawę dynamicznej ekspansji firmy poza Europe. Oprócz swojej centrali firma posiada kilkanaście przedstawicielstw rozsianych po całym świecie m.in. w Chinach, Wietnamie, Szwajcarii, Francji ale także w Polsce. Więcej na temat filozofii Biura Baumschlager Eberle Lustenau można dowiedzieć się z wystąpienia profesora Dietmara Eberle wygłoszonego 6 lutego w Katowicach w ramach cyklu Mistrzowie Architektury.



 

PRZYJĄŁEM DO WIADOMOŚCI I ZGADZAM SIĘKorzystanie ze strony internetowej inwestycja.ecfcamerimage.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.