Ostatnie dni wystawy towarzyszącej Festiwalowi

Ostatnie dni wystawy towarzyszącej Festiwalowi

[2023-11-21]

Tylko do 26.11. w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza oglądać będzie można obraz „Astronom Kopernik rozmowa z Bogiem” pędzla Jana Matejki. Z inicjatywy Marka Żydowicza, dyrektora i pomysłodawcy Festiwalu EnergaCAMERIMAGE do Torunia na blisko dwa tygodnie trafiło arcydzieło najwybitniejszego reprezentanta nurtu historyzmu w malarstwie polskim. Będzie to unikalne wydarzenie i niepowtarzalna szansa by podziwiać obraz, który ma swoje niepodważalne miejsce w historii Polski, szansa z której skorzystać powinien zarówno każdy torunianin jak i gość naszego miasta.

Imponujące dzieło Matejki na co dzień podziwiać można w Krakowie, w gmachu Collegium Novum, który to budynek opuszcza ono bardzo rzadko. W ciągu ostatnich 70. lat poza stolicą Małopolski obraz prezentowano jedynie w National Gallery w Londynie i w Zamku Królewskim w Warszawie. Od 12 do 26 listopada obcować z arcydziełem można w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wydarzenie towarzyszyć będzie Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE

Obraz przedstawiający Mikołaja Kopernika otoczonego przyrządami astronomicznymi i spoglądającego w natchnieniu w niebo powstał w 1873 roku z okazji 400. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina. Pokazu dzieła nie uwzględniono jednak w oficjalnym programie obchodów rocznicy, jakie odbywały się wówczas w Krakowie. Matejko zdecydował się samemu pokazać Astronoma Kopernika… w krakowskiej sali rady miasta, a następnie już poza Galicją w Warszawie i w Wiedniu. Obraz budził olbrzymie emocje i zainteresowanie, bardzo szybko został zakupiony ze składek publicznych i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, który jest jego właścicielem do dziś. Astronom Kopernik rozmowa z Bogiem to bez wątpienia najsłynniejsze malarskie ujęcie wybitnego torunianina, które od 150 lat kształtuje nasze wyobrażenie o Koperniku. Matejko w swej pracy wzorował się na zachowanych wizerunkach Kopernika, poszukując jednocześnie modela, który by im odpowiadał. Wybór padł na przyjaciela artysty – Henryka Levittoux – lekarza i miłośnika sztuki. Do obrazu pozował także dziewiętnastoletni siostrzeniec żony artysty, Antoni Serafiński.

Toruńska wystawa wzbogacona zostanie o szkice Jana Matejki będące studium postaci Mikołaja Kopernika oraz unikalną, niezwykle zabawną karykaturę, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. W sali mieszczańskiej znajdzie się także wielkoformatowy ekran, na którym wyświetlany będzie film NASA pokazujący Słońce, będące centralnym punktem teorii Mikołaja Kopernika.

Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, koordynatorkami Agnieszka Swoińska, Michał Prewysz-Kwinto i Dominika Krawańska. Wystawa powstaje dzięki wsparciu zespołu Muzeum Okręgowego w Toruniu. Organizatorem wystawy jest Fundacja Tumult. Partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami Muzeum Okręgowe w ToruniuUniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Toruń. Organizatorzy dziękują za pomoc i wsparcie Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Pani Aleksandrze MierzejewskiejPanu Profesorowi Krzysztofowi Stopce – Dyrektorowi Muzeum Uniwersytetu JagiellońskiegoPanu Profesorowi Andrzejowi Szczerskiemu – Dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie a także Prezydentowi Miasta Torunia Panu Michałowi Zaleskiemu oraz Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu.

 

Powiedzieli o ECFC

 

Biegać, skakać. Latatać, pływać. W tańcu ruchu wypoczywać.
Jan Brzechwa
Dyrektor Akademii Pana Kleksa

PRZYJĄŁEM DO WIADOMOŚCI I ZGADZAM SIĘKorzystanie ze strony internetowej inwestycja.ecfcamerimage.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.